Czy termowizja przyda się w branży budowlanej?

Mieszkamy w starym domu, pochodzącym jeszcze z czasów pierwszego zaboru. Takie domy mają to do siebie, że wszystkie instalacje, takie jak gazowa czy elektryczna, zostały dodane później i czasem nie zgrywają się się zresztą.

Termowizja pomocą przy ocieplaniu

termowizjaNajwiększym problemem jest ciągły chłód, jaki zazwyczaj panuje w tego rodzaju budynkach. Latem jest to bardzo przyjemne, jednak już jesienią zaczyna się to robić nie do zniesienia. Zimą muszę spać owinięty w trzy koce i kołdrę, a nadal cały marznę. Ociepliliśmy poddasze specjalną wełną szklaną, ale niewiele to pomogło. Ojciec w końcu uznał, że trzeba się tym porządnie zająć, pożyczył więc od znajomego pirometr i zaczął dokładnie mierzyć temperaturę w różnych miejscach domu i odnotowywać pomiary. Przy jakimś spotkaniu rodzinnym tata żalił się wujkowi o tym, jakie ma problemy z ociepleniem, a ten poradził, że termowizja może pomóc w tej sytuacji. Dokładnie badanie, do którego wykorzystywana jest kamera termowizyjna, pozwala na stwierdzenie, którędy ucieka ciepło i zbadanie, jak wyglądają mostki termiczne w domu. Przyjechali specjaliści uzbrojeni w kamery termowizyjne i przeprowadzili dokładne badanie budynku. Na szczęście była odpowiednia pora roku i różnica temperatur między wnętrzem naszego domu a światem zewnętrznym była większa niż wymagane piętnaście stopni.

 

Udało się znaleźć kilka sposobów na poprawienie izolacji termicznej i lepsze ogrzewanie, przez co komfort życia znacznie się podniósł, brak lodu na parapetach to już coś. Nie miałem pojęcia, że kamery termowizyjne mogą mieć takie zastosowanie, świat idzie do przodu.