Jak zważyć samochód? – Waga osiowa

Odpowiedź na to pytanie z pozoru wydaje się prosta. W kuchni, w łazience mamy małe urządzenia AGD służące do pomiaru wagi rzeczy i osób. Nie inaczej jest w przypadku samochodów. Wagi samochodowe to zaawansowane urządzenia specjalistyczne zdolne do współpracy z efektywnym oprogramowaniem komputerowym.

W jaki sposób zważyć samochód?

wagaTakie oprogramowanie umożliwia między innymi prowadzenie ewidencji ważeń i towarów. Zapotrzebowanie na szczegółowe pomiary masy pojazdów wzrastało wprost proporcjonalnie do tonażu towarów przewożonych drogą lądową. Pojawiła się potrzeba regulacji transportu lądowego, między innymi właśnie w kwestii dopuszczalnej masy pojazdu i ładunku, co stworzyło popyt na urządzenie takie jak waga osiowa. Dziś, wykorzystywane nie tylko przez sektor prywatny, jak firmy spedycyjne, ale również przez służby celne państw, wagi wyewoluowały w swojej formie w dwie główne gałęzie: wagi najazdowe oraz zagłębione. Te ostatnie sprawdzają się świetnie zwłaszcza w przypadku ograniczonej przestrzeni, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie najazdów.

Do szczególnego rodzaju wag należy zaliczyć również wagi platformowe. Jest to grupa produktów o dość szerokim zastosowaniu, ponieważ pod tym terminem kryją się również urządzenia do pomiaru masy palet w magazynach. Zaletą zastosowania tego konkretnego rozwiązania jest to, że dzięki ich ograniczonej, acz faktycznej mobilności, do ich zamontowania nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Najważniejsze jednak, by urządzenie odpowiadało naszym oczekiwaniom.