Przemysł a wydruki 3d

Jak już kiedyś wspomniałem, branże które wykorzystują technologię przestrzennego wydruku to budownictwo, architektura wnętrz, motoryzacja i lotnictwo. 

Drukowanie 3d znajduje coraz więcej zastosowań

wydruki 3dJednak dzisiaj opisze wam jeszcze kilka przykładów, jakie branże chętnie wykorzystują wydruki 3d. Jedną z takich branż jest inżynieria, zaraz po programach do tworzenia struktur 3d jest to najlepsze urządzenie jakie mogło się przytrafić tej branży. Inżynier tworząc jakieś rozwiązanie mogą je wydrukowac, zobaczyć, dotknąć. Więdzą dzięki temu czy takie rozwiazanie jest dobre, czy muszą coś jednak poprawić. Ponadto nie muszą czekać tygodniami aż forma wtryskowa na potrzeby danego projektu zostanie wykonana przez wtryskarkę dużym kosztem. Kolejną branżą jest oczywiście znana wszystkim medycyna. Wymieniać można tu od różnych modelów protez aż po komórki nowotworowe, które mogą pomóc w znalezieniu leku na raka. Druk 3d pomógł już wielu ludziom, którzy takowej pomocy potrzebowali. W medycynie drukowanie 3d wykorzystuje się przeważnie indywidualnie i zależnie od potrzeb pacjenta. Następną z branż jest odzież a konkretniej rzecz biorąc obuwie, bo o ile w odzieży jest to potrzebne głównie dla projektantów i wykorzystywane na pokazach mody tak w przypadku obuwia można wydrukować indywidualne wkładki do butów. Ostatnią branżą jest branża spożywcza, w której to wydruk 3d również znalazł swoje zastosowanie. Zastanowicie się pewnie w jakiej roli? Będziecie zaskoczeni odpowiedzią, ale w jedzeniu! Tak, zostały już wydrukowane cheeseburgery, czekolada i ciasteczka oreo. Ma to zrewolucjonizować przemysł spożywczy i ułatwić osobą starszym jedzenie, ponieważ nie wszyscy są w stanie spożywać normalne posiłki.

Drukowanie przestrzenne nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla branży produkcyjnej, przynajmniej w okresie najbliższych lat. Może on jedynie wspomóc procesy produkcyjne, które wprowadzają nowe produkty. Mogą również zapewnić cześć zamienne do maszyn, które zostały uszkodzone.