Dlaczego wigotnościomierz a nie termometry rtęciowe?

Jednym z najpowszechniej używanych przedmiotów jest z pewnością termometr. Używa się go zarówno w domach jak i szpitalach czy ośrodkach zdrowia.

 

Obecnie wilgotnościomierz jest bezpieczniejszym rozwiązaniem

wilgotnościomierzTermometry rtęciowe są wykonane ze szkła. Szkło łatwo się tłucze. Z pewnością każdemu chociaż raz zdarzyło się stłuc termometr. Taka sytuacja nie zdarzy się jeśli chodzi o termometr elektroniczny. To ogromny plus. Dlatego właśnie w Europie podjęto działania dotyczące pozbycia się tradycyjnych termometrów. Wszystko przez to, że rtęć jest niezwykle szkodliwa dla ludzkiego zdrowia. Jest to substancja toksyczna zarówno dla ludzi jak i dla środowiska naturalnego. Właśnie dlatego została podjęta dyrektywa Rady Europejskiej która mówi o ograniczeniu wprowadzania do obrotu niektórych nowych urządzeń pomiarowych, które zawierają rtęć. W Polsce dyrektywę tą wprowadzono w 2008 roku. Co wynikło z przyjęcia tej dyrektywy? Przede wszystkim to, że Polska musiała dostosować swoje przepisy do tych, które panują w całej Unii Europejskiej. Ze sprzedaży i z produkcji wycofano termometry rtęciowe. W ich miejsce wprowadzono wilgotnościomierz. Wiadomo, że termometrów rtęciowych można nadal używać. Znajdują się one w wielu domach. Jednak zakaz dotyczy tylko i wyłącznie sprzedaży i produkcji. Jeśli zatem stłuczemy na przykład termometr rtęciowy to wówczas będziemy musieli kupić nowy. Rtęciowego już nie kupimy. Będziemy musieli zainwestować w zakup termometru elektronicznego. Jeśli termometr rtęciowy się rozbije to wówczas płynna rtęć zaczyna parować. Dzieje się to nawet w temperaturze pokojowej. Opary rtęci są bardzo toksyczne. Opary będą wnikały do organizmu poprzez skórę oraz układ oddechowy. Szczególnie uważać powinny kobiety w ciąży. Rtęć przenika bowiem do płodu i może go uszkodzić. Pewne ilości rtęci mogą także wnikać do mózgu i go uszkodzić.

Toksyczne opary rtęci mogą wywołać bóle głowy, zaburzenia widzenia oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. W najgorszym przypadku można także uszkodzić swój układ nerwowy, dostać krwotocznego zapalenia jelit. Można także doprowadzić do martwicy błony śluzowej jelit. Dlatego warto wyeliminować je ze swojego życia.