Wtryskarki i młyny w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Kiedyś poszłam do pracy na produkcję. Nie uśmiechało mi się to. Zresztą chyba nikt nie jest zadowolony, kiedy pracuje fizycznie, dzień w dzień w hałasie i w szkodliwych warunkach. Na pewno nie może się nikt z tego cieszyć. Ja przynajmniej takiej osoby nie spotkałam i chyba nie spotkam.

Recykling tworzyw – czy może być niebezpieczny?

recykling tworzywCo dzień obsługuje się na przykład wtryskarki i człowiek musi jakoś przetrwać osiem godzin a czasami nawet i dwanaście, jeżeli ma nadgodziny. Na pewno wtryskarka może zrobić komuś krzywdę, jeśli nie przeszkolono go dokładnie z bezpieczeństwa i higieny pracy w tym zakresie. Wykonywałam na przykład recykling tworzyw i zanim do tego przystąpiłam pokazano mi co i jak mam robić, tak abym nie uległa wypadkowi w pracy obsługując młyny do tworzyw. Po prostu trzeba wykazać się ostrożnością i wiedzieć jak co się obsługuje. Bez tego to naprawdę może się stać rzecz dramatyczna i można stracić zdrowie albo i życie. Nawet takie manipulatory muszą być odpowiednio obsłużone, bo inaczej ładunek może komuś spaść nie tam gdzie powinien. Po prostu trzeba być uważnym, kiedy się wykonuje pracę na hali przemysłowej. Wiadomo, że jest tam wiele różnego rodzaju urządzeń ciężkich i takich, które po prostu trzeba umieć obsługiwać. Szkodzić zdrowiu mogą też chłodziarki przemysłowe, jeśli pracownik ciągle przebywa w wychłodzonym miejscu a pracodawca nie zapewni mu odpowiedniej odzieży i warunków, jakie są określone w przepisach odnośnie pracy w ciężkich warunkach. Ja jednak miałam szczęście, kiedy pracowałam w takich miejscach.

 

 Zazwyczaj wszystko było dobrze i uczono mnie najpierw dokładnie, co muszę robić. Ostrzegano też przed wykonywaniem jakichś ruchów, które mogłyby mi zagrażać. Nim cokolwiek zrobiłam samodzielnie, pokazano mi ze szczegółami, co po kolei musi się wydarzyć. Dzięki temu nic mi się nie stało nigdy.